Laboratuvarımızda covid testleri yapılmamaktadır.
ONLINE RANDEVU FORMU
İsim Soyisim:
Telefon:
E-Posta:
Mesajınız:
VARİKOSEL NEDİR? VARİKOSEL NEDİR?

Varikosel Nedir?

Varikosel Nedir?

 

Erkekteki testislerden ( sperm üreten yumurtalıklardan ) kalbe dönen toplar damarlarda oluşan bir  çeşit varisleşme yani damar genişlemesidir. Varikosel testislerden üretilen sperm hücreleri üzerindedir dolayısıyla infertiliteye yani kısırlığa yol açabilmektedir. Varikosel ısı artışına  neden olarak sperm üretimi ve hareketliliği bozabilir.

 

Varikosel Neden Olur?

 

Erkekteki testislerden (sperm üreten yumurtalıklardan) kalbe dönen toplar damarlarda oluşan bir  çeşit varisleşme yani damar genişlemesidir. Bir erkeğin yaşamında varikosel genellikle yaşamın ikinci veya üçüncü on yılında, genç erkeklerde daha sık görülmektedir. Erkeklerin yaklaşık yüzde 10’nu etkileyen bir durumdur. Genellikle sol tarafta görülür.fakat her iki tarafta da olduğu saptanmıştır.

 

Varikosel Nasıl Anlaşılır?

 

Çoğu zaman herhangi bir belirti göstermez ama bacaklardaki varis gibi görsel bir bozukluğa, Bazen de ağrı veya atrofi (küçülme) neden olur, varikosel sperm yapım ve hareket bozukluğuna neden oluğundan infertiliteye yol açmaktadır. Bu açıdan sperm testi (spermiogram) büyük önem arz etmektedir.

 

Varikosel belirtileri için  tıklayınız.