Laboratuvarımızda covid testleri yapılmamaktadır.
ONLINE RANDEVU FORMU
İsim Soyisim:
Telefon:
E-Posta:
Mesajınız:
SPERM TESTİ NASIL YAPILIR? SPERM TESTİ NASIL YAPILIR?

Sperm Testi Nasıl Yapılır?

Sperm Testi Nasıl Yapılır?

 

Düzenli bir  cinsel yaşamı olan çiftlerin 1 yıl geçmesine rağmen çocuk sahibi olamamasına infertilite halk diliyle  kısırlık denir. Çiftler böyle  bir durumla  karşılaştıklarında  bir  sene  geçtikten sonra doktora  müracaat etmelidirler.

İnfertilite de erkeklerin  yaptırması gereken ilk ve en önemli test meniden sperm testinin yaptırılmasıdır. Meni, semen ve ejakülat eş anlamlı terimlerdir.

 

Sperm testi (spermiogram) yaptırmadan önce 3-5 günlük cinsel perhiz yapılmalıdır. Bu 3-5 günlük dönemde hiçbir şekilde boşalma (ejakülasyon) olmamalıdır. Yapılan cinsel perhiz sonrası konusunda uzmanlaşmış androloji laboratuarlarında ayrılan özel sperm verme  odalarında masturbasyon yöntemi ile steril bir  kaba boşalma  gerçekleşmelidir. Penisten çıkan ilk damlalar çok önemlidir ve  kesinlikle  kabın dışarısına  taşırılmamalıdır. Eğer taşırılırsa görevliler bilgilendirilmelidir.

 

Vermiş olduğunuz  semen örneğinde uzman teknikerler spermlerin sayı, şekil, hareket ve akışkanlığı gibi başlıca  önemli kriterleri göz önünde alarak sperm incelemesini yapmaktadırlar. Daha sağlıklı sonuçlar alabilmek için 3-4 hafta  ara  ile iki kez  semen örneği verilmelidir.

 

Sperm testi (spermiogram) hakkında daha detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.