Laboratuvarımızda covid testleri yapılmamaktadır.
ONLINE RANDEVU FORMU
İsim Soyisim:
Telefon:
E-Posta:
Mesajınız:
SPERM SAYISI NASIL ARTAR? SPERM SAYISI NASIL ARTAR?

Sperm Sayısı Nasıl Artar?

Sperm Sayısı Nasıl Artar?

 

Son yıllarda uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar göre normal erkeklerde ortalama sperm sayısı düşüşü % 40-50 arasındadır. Sperm  sayısını artırmak için akılda tutulması gereken bazı noktalar şunlardır:

 

Sigara ve Alkol: Sigara, sperm sayısı ve hareketliliğini bozar sperm ömrünü azaltır ve aynı zamanda oluşan gebelikte genetik  olarak olumsuz etkileyen değişikliklere neden olabilir. Yapılan çalışmaya göre, sigara içen bir erkekte % 22 daha az sperm var. Uyuşturucu maddeler de sperm üzerinde benzer bir etkiye sahip görünüyor. Alkol sperm ve erkek hormonu testosteron üretimini düşürür. Sperm  sayısını artırmak istiyorsanız, bu maddelerden uzak durulmalıdır.

 


Testislerin aşırı ısınmasını önlemek : Testislerin vücudumuzun dışında kalmasının bir nedeni var iç organlarımızdan farklı olarak biraz daha serin kalması gerekir. Sperm üretimini gerçekleşmesi için testislerin çok sıcaktan korunması gerekir. Dar pantolon ve kot pantolon ve boxer şort yerine daha geniş ve testislerinin sıkmayacak iç çamaşırları tercih edilmelidir. Sıcak banyo ve saunalardan kaçınılmalıdır.

 

Bitkisel yağlar ile vücudunuza masaj yapın :Düzenli egzersiz ile birlikte, Bitkisel yağlar ile vücuda yapılan masaj kan akışını ve dolaşımını artırır. Artan dolaşım sağlıklı sperm demektir.

 

Stres seviyelerini azaltmak : Stres sperm üretimine yol açan cinsel fonksiyonu azaltabilir.

Stres hormonları testosteron üretimini düzenleyen leydig hücrelerini engeller. sperm üretimini durdurabilirsiniz. Her gece yeterli uyku almak emin olun ve düzenli spor ve egzersiz yapılması önerilir.

 

Daha az sıklıkla boşalmak : Sık ejaculations sperm sayısını azaltabilir. Vücudunuz milyonlarca spermi her gün üretir, fakat zaten düşük sperm sayısı varsa, seks ya da her gün yapılan mastürbasyonda sperm sayısı daha da azalacaktır. Bu nedenle gün aşırı boşalmak daha sağlıklı olacaktır.

 

Toksin maddelere karşı korunmak : Kimyasallara maruz kalma sperm boyutunu, hareketini ve sayısını etkileyebilir. Bu toksinler önlemek için, Gün boyu kimyasal maddelerle karşı karşıya iseniz basit çözüm olarak uzun kollu ve ya eldiven ile cildinizi koruyabilir  ve yüzünüzü korumak için maske,  gözlük kullanabilirsiniz. Kimyasal madde yerine doğal temizlik malzemelerini kullanın. Evinizde ya da bahçenizde pestisit veya herbisit kullanmaktan kaçınınız.

 

İlaç kullanımına karşı dikkatli olmak: Bazı ilaçlar sperm sayısı ve sperm kalitesinin düşmesine ve hatta kalıcı kısırlığa yol açabilmektedir. Kanser tedavisinde kullanılan bazı ağır ilaçlar sperm üretimini olumsuz etkileyebilmektedir. Sperm üretimi ile ilgili bir sorununuz var ise kullanacağınız ilaçların sperm sayısını nasıl etkileyeceğini  doktorunuza danışmalısınız. Doktor denetiminde ilaç kullanılmalıdır.

 

Sağlıklı gıdalar tüketilmeli : Yağ oranı düşük bir diyet uygulanmalı protein, sebze ve tam tahıllar sağlığınız için ve sperm üretimi için faydalıdır. Balık, et, yumurta, meyve ve sebze tüketilmelidir. Fıstık, ceviz, kaju fıstığı, ayçiçeği ve kabak çekirdeği de sperm sayısını artırmak için kabul edilir. Soya bazlı gıdalar ve yüksek fruktozlu mısır şurubundan kaçınılmalıdır. Soya gıdalar vücut üzerinde hafif bir estrojenik etkiye sahiptir. Yüksek fruktoz mısır şurubu doğurganlığı düşürür, insülin direncine neden olur. 

 

Kilo :  Obezite, düşük sperm sayısı ile ilişkilidir. Kilo kaybetmek, düşük sperm sayısına karşı yardımcı olacaktır.  Fransız bilim adamların yapmış olduğu çalışmada, obez erkeklerin obez olmayan kişilere göre %42 daha düşük sperm sayısına sahip olduğu tespit edilmiştir. Yine aynı çalışmada, bilim adamları, obez erkeklerin Menide hiç sperm olmaması (azospermi) %81 daha yüksek olduğu görülmüştür.

 

Sperm testi hakkında bilgi almak için tıklayınız