Laboratuvarımızda covid testleri yapılmamaktadır.
ONLINE RANDEVU FORMU
İsim Soyisim:
Telefon:
E-Posta:
Mesajınız:
SPERM RENGİ NASILDIR? SPERM RENGİ NASILDIR?

Sperm Rengi Nasıldır?

Sperm Rengi Nedir?

 

Zaman zaman hafif sarı olmasına rağmen genellikle sağlıklı bir sperm rengi (meni,semen) kirli beyaz olarak kabul edilir. Uzun süre cinsel aktivitesi olmayan bir erkekte meni içerisinde katı maddeler görülebilir ve meni toparlaklara neden olabilir. Düzenli cinsel aktivite uygulandığında sperm rengi ve kıvamı normal halini alır. Koyu sarı veya yeşilimsi sperm renginde özellikle ciddi bir enfeksiyon belirtisi olabilir. Pembe, kırmızı veya kahverengi olan spermde menide kan olduğu anlamına gelebilir ve bu bir enfeksiyon veya yaralanma belirtisi de olabilir.

 

Semen rengi  günden güne değişebilir fakat ani bir değişiklik ya da kötü koku eşliğinde bir değişiklik görüldüğünde bir doktor tarafından kontrol edilmelidir. Sperm rengi  koyu sarı veya yeşilimsi bir hal alıyorsa bu prostat ve ya bir idrar yolu enfeksiyonu ( İYE ) ya da Gonore ve klamidya  gibi cinsel yolla bulaşan bazı hastalıkların göstergesi de olabilir. Spermin rengi ve kıvamı  sperm sayısı ve hareketliliği hakkında bilgi vermez. Sperm sayısı ve hareketliliği için 3 tam gün cinsel perhiz sonrası androloji laboratuvarımızda yapılacak olan tam detaylı spermiogram testi ile anlaşılır.

 

Merkezimizde (Dünya Sağlık Örgütü) WHO 2010‘nun belirlediği kriterlerine göre Spermiogram analizi çalışılmaktadır. Sperm sayısı, Sperm hareketliliği, pH değeri, viskozite, likefaksiyon, früktoz ve Kruger kritelerine göre morfoloji  (şekil) değerlendirmeleri çalışılmaktadır. Sonuçlarınızı örneği verdikten 3 saat sonra alabilirsiniz.

 

Spermiogram (sperm Testi) hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.