Laboratuvarımızda covid testleri yapılmamaktadır.
ONLINE RANDEVU FORMU
İsim Soyisim:
Telefon:
E-Posta:
Mesajınız:
KARYOTİP ANALİZİ (KROMOZOM ANALİZİ) KARYOTİP ANALİZİ (KROMOZOM ANALİZİ)

Karyotip Analizi (Kromozom Analizi)

Karyotip Analizi (Kromozom Analizi)

 

Karyotip, genetik bir hastalığa neden olabilecek  herhangi bir önemli kromozom anomalilerini analiz etmek  için kullanılan bir laboratuvar tekniğidir.

Karyotip analizi, kromozomların boyutunu, şeklini ve sayısını belirleyerek değerlendirilmesidirsağlıklı bir birey  46 kromozoma sahiptir . Anormal yapıdaki kromozomlar,  kişinin büyüme, gelişme ve vücut işlevleri ile ilgili sorunlara neden olabilmektedir.

 

Tekrarlayan düşükler, (kısırlık) infertilite, lösemi ve cinsiyet anomalileri gibi başlıca durumlarda yapılması gereken ön önemli genetik inceleme karyotip analizidir. Genellikle kan, amnion sıvısı ve kemik iliği gibi örneklerden çalışılmaktadır. Genetik testler, açlık veya tokluk gerektiren analizler değildir.

 

İstanbul dışından merkezimize gelemeyen hastalarımız için, kargo hizmetimiz bulunmaktadır. Kan örneklerinizin alınması için, gerekli tüpleri ve özel taşıma çantamızı, anlaşmalı kargo firmamız ile adresinize gönderiyoruz. Siz de en yakın bir sağlık kuruluşuna giderek kan örneğinizi verdikten sonra tekrar taşıma çantası ile örneklerinizi bize gönderebilirsiniz.

 

Kromozom analizi testi Genetik Tanı Merkezimizde çalışılmaktadır. Daha detaylı bilgi ve fiyatlarımız hakkında bilgi almak için 0212 451 16 61 numaralı çağrı merkezimizi sağ altta bulunan butona tıklayıp arayarak test danışmanlarımızdan bilgi ve randevu alabilirsiniz. Dilerseniz bize sol alt köşede bulunan whatsapp hattımızdan da ulaşabilirsiniz.

 

Kromozom Testi Nasıl Yapılır?

 

Kromozomların sayı ve yapı bakımından incelenip varsa eğer kromozom anamolilerinin tespit edildiği bir genetik incelemedir. İnfertilite sorunu yaşayan erkeklerin ortalama %5’inde görülmektedir.

 

Erkek infertilitesin de en sık karşılaşılan kromozom anomolisi klinefelter sendromudur. Bu sendromda infertil erkekler 47XXY kromozom dizilişine sahiptirler. Yani sağlıklı bir bireye göre fazladan bir X kromozomunu barındırırlar. Bu sendroma sahip erkeklerde görülen en önemli fiziksel değişiklikler uzun boy, bayan tipi kıllanma, testislerin gelişmemiş olması ve göğüsler de büyümedir. Bu durum testisleri ve sperm üretimini olumsuz yönde etkilemektedir. Yapılan araştırmalara göre her 500 erkekten  1’inde klinifelter sendromuna rastlanmaktadır. Sperm testi sonucuna göre  azospermi teşhisi alan erkek hastaların %15'inde de Klinefelter sendromu tespit edilmektedir. Sonuçlarınızı ortalama 3-4 hafta içinde alabilirsiniz.

 

 

Karyotip Analizi Fiyatı 2021

2021 yılı güncel karyotip analizi fiyatı için, bizi 0212 451 16 61 numaralı sabit hattımızdan arayabilir ya da sol alt köşede bulunan whatsapp butonundan bizimle iletişime geçebilirsiniz.