Laboratuvarımızda covid testleri yapılmamaktadır.
ONLINE RANDEVU FORMU
İsim Soyisim:
Telefon:
E-Posta:
Mesajınız:
İNFERTİLİTE NEDİR? İNFERTİLİTE NEDİR?

İnfertilite Nedir?

İnfertilite Nedir?

 

İnfertilite (çocuk sahibi olamama hali) korunmasız yeterli sayıda (haftada 2-4 defa) düzenli  cinsel ilişkiye rağmen bir yıl içinde gebeliğin elde edilememesine  infertilite (kısırlık) denir. Evli çiftlerin yaklaşık % 15’i bu sorun ile karşılaşmaktadır. Korunmasız düzenli ilişkide bulunan çiftlerin %80'inde bir yıl içerisinde gebelik gerçekleşmektedir.Diğer bir %10’un da ise iki yıl içinde gebelik oluşur.

 

İnfertilite %30-50 oranında erkek, %40-50 oranında kadına ait nedenlerle görünmektedir. Çiftlerin %20'inde erkek ve kadın faktörü birlikte değerlendirilirken %10-15'inde ise yapılan tüm araştırmalara rağmen  infertiliteyi açıklayabilecek bir neden bulunmamaktadır. Hiç gebelik oluşmamasına primer infertilite, daha önce gebelik gerçekleşmesine rağmen bir başka gebeliğin oluşmamasına da sekonder infertilite adı verilir.

 

İnfertilite (kısırlık) Nedir ?

 

Evli çiftlerin her hangi bir doğum kontrol yöntemi kullanmaksızın, 1 yıl boyunca korunmasız haftada 2-3 kere girilen cinsel ilişkiye rağmen, gebeliğin gerçekleşmemesine infertilite yani kısırlık denir. Daha önceden hiç gebelik oluşmamışsa buna primer infertilite, öncesinde geçirilmiş herhangi bir gebelik varsa  bu duruma da sekonder infertilite denmektedir. Evli çiftlerin yaklaşık % 15’i bu sorun ile karşılaşmaktadır. Uzmanlar bu oranın  günümüzde değişen yaşam şartları nedeni ile  daha da artacağını belirtmektedir. İnfertilite (kısırlık) problemi yaşayan çiftlerin yaklaşık % 30- 50’si erkek sebepli % 40-50 kadın sebepli ve %20 sin de hem kadın hem erkek sebeplidir. Yaklaşık % 10-15’inde herhangi bir patoloji saptanamaz. Bu çiftler, açıklanamayan infertilite (kısırlık) olarak adlandırılırlar.

 

Bazı durumlarda ise doktora müracaat etmek için 1 yıl beklemeye gerek yoktur. Örneğin kadının yaşı 35’ten fazla ise, çok sık veya düzensiz adet kanamaları, ikiden fazla düşük yapmış olması, daha önceden geçirilmiş pelvik enfeksiyonlar, erkeklerde prostat enfeksiyonu ve ya testislerin çok küçük olması gibi durumlarda 1 yılı beklemeden doktora müraacat edilmelidir.

 

Sperm testi (spermiogram) için tıklayınız