Laboratuvarımızda covid testleri yapılmamaktadır.
ONLINE RANDEVU FORMU
İsim Soyisim:
Telefon:
E-Posta:
Mesajınız:
HIV TESTLERİ NE ZAMAN YAPILMALI? HIV TESTLERİ NE ZAMAN YAPILMALI?

HIV ile ilgili laboratuvar testleri ilişkiden kaç gün sonra yapılır? HIV DUO (combo) testi ne zaman yapılır? HIV PCR testi ne zaman yapılır? ANTİ HIV testi ne zaman yapılır?

HIV Testi Ne Zaman Yapılmalı?

HIV Testi Ne Zaman Yapılmalı?

 

AIDS testi (HIV testi) ne zaman yapılır? Şüpheli ve korunmasız cinsel temas ve ilişkiden hemen sonra, HIV virüsü ile ilgili laboratuvar testlerini yaptırabilmeniz için, belirli sürelerin geçmesi gerekmektedir. İlişkiden ertesi gün ve ya birkaç gün sonra yapılan testler, gereksiz zaman ve para kaybına neden olmaktadır.

 

HIV Testi İlişkiden Kaç Gün Sonra Yapılır?

 

Merkezimiz de, HIV virüsünün tespitine yönelik, şüpheli cinsel temasın 10. gününden itibaren yaptırabileceğiniz, virüsün genetik metaryalini doğrudan tespit edebilen PCR yöntemi kullanılmaktadır. HIV PCR testi, virüsün genetik materyalinin en erken zamanda, doğrudan tespit edilebilmesine olanak sağlayan güvenilir bir tekniktir. Şüpheli temasın 28. gününden sonra yaptıracağınız HIV PCR testi ile %100 yakın duyarlılıkta sonuç alabilirsiniz.

 

HIV PCR testi hakkında daha detaylı bilgi almak için lütfen tıklayınız.

 

Combo ya da p24 Antijen Testi Ne Zaman Yapılmalı?

 

HIV combo testini ise (p24 antijen:virüse özgü protein + HIV 1-2 antikor) şüpheli cinsel ilişkinizin 21.gününden itibaren yaptırmanız gerekmektedir. HIV testi ne zaman kesin sonuç verir? Anti HIV testi yani halk arasında eliza testi diye bilinen HIV antikor testini ise, şüpheli temasın 90. günününden itibaren yaptırabilirsiniz. Alacağınız negatif sonuç, kesin olarak kabul edilmektedir.

 

HIV ve  testler hakkında daha detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.