Laboratuvarımızda covid testleri yapılmamaktadır.
ONLINE RANDEVU FORMU
İsim Soyisim:
Telefon:
E-Posta:
Mesajınız:
GEBELİK BELİRTİLERİ NELERDİR? GEBELİK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Gebeliğin en önemli belirtisi adet gecikmesidir. Özellikle düzenli adet görülen kadınlarda adet gecikmesi varsa muhtemelen yumurta döllenmeye başlamış anlamına gelir.

Gebelik Belirtileri

Gebelik Belirtileri

Gebelik Belirtileri Nelerdir?

 

Gebelik veya hamilelik ; cinsel ilişki yoluyla erkekten gelen sperm hücrelerinin kadınlardaki yumurtalıklar tarafından seçilip yumurtanın döllenmeye başladığı sürece denir. Gebelik, kadınlardaki son adet döneminden itibaren başlar ve bu dönemde yumurtalama döllenmeye dönüşür. Gebelik (hamilelik) belirtileri genelde hamileliğin en az 2.haftasında başlar. Gebeliğin en önemli belirtisi adet gecikmesidir. Özellikle düzenli adet görülen kadınlarda adet gecikmesi varsa muhtemelen yumurta döllenmeye başlamış anlamına gelir. Adetleri düzensiz olan kadınlarda ise yumurtanın ana rahmine yerleşme anında meydana gelen küçük kanamalar adet kanaması olarak nitelendirilebilir ve gebelik daha sonraki zamanlarda fark edilir. Yine de her adet gecikmesi gebeliğe işaret olmayabilir. Bu gecikmeler kişinin yaşıyla, beslenmesiyle, yaşadığı çevre veya dönemle ilgili de olabileceği unutulmamalıdır.

 

Gebeliğin diğer ve en çok bilinen belirtileri ise baş dönmesi ve mide bulantısıdır. Bu baş dönmesini diğer baş dönmelerinden ayıran en önemli faktör ise  baş dönmesinin hem adet gecikmesiyle hem de mide bulantısıyla beraber yaşanmasıdır. Aksi durumda bu baş dönmeleri başka hastalıkların işareti olabilir. Hamilelikte yaşanan bu baş dönmelerinin, mide bulantılarının sebebi kadınlardaki hormon salgısının artması sonucu meydana gelen kansızlık ve tansiyon düşüklüğüdür. Bu dönemde vücuttaki demir oranı azalır ve  vücudun demire ihtiyacı artar. O yüzden bu dönemde gebe kişi, bol miktarda demir içeren sebzeler, hayvansal besinler tüketmeli ve demir eksikliğini tetikleyecek olan alkol, tütün kullanımından ,ilaç kullanımdan uzak durmalıdır. Böylece hem kansızlık tetiklenmemiş olur hem de tansiyon denge de tutulup sağlıklı bir gebelik geçirme süreci sağlanmış olur. Bunun yanı sıra artan hormon salımı sonucu vücut kendini doğuma hazır hale getirmeye başlar. Göğüslerde hassaslaşma ve dolgunluk başlar. Östrojen hormonu salımı sayesinde kokulara karşı hassasiyet artar ve akabinde tiksinme veya aşarme durumları gerçekleşir. İştahın artması sonucu kilo alımı başlar. Vajinal bölgede genişleme başlar;  genişlemeler sonucu vajinal bölgede renk değişimi ve akıntılar meydana gelir. Kadınlarda bu dönemin vermiş olduğu ağırlıktan dolayı duygusal anlamda iniş çıkışlar yaşanır. Çünkü normalde 3 yılda salgılanan östrojen hormonu hamile kadınlarda bir günde salgılanır, bu da aşırı duygusallığa sebep olur. Eğer bu tarz belirtiler sizde de varsa hemen bir hamilelik testi yaptırın ve hamile olup olmadığınızı öğrenin.