Laboratuvarımızda covid testleri yapılmamaktadır.
ONLINE RANDEVU FORMU
İsim Soyisim:
Telefon:
E-Posta:
Mesajınız:
DNA BABALIK TESTİ NASIL YAPILIR? DNA BABALIK TESTİ NASIL YAPILIR?

DNA Babalık Testi Nasıl Yapılır?

DNA Babalık Testi Nasıl Yapılır?

DNA Babalık Testi Nasıl Yapılır?

Başvuru Şartları:

Öncelikle DNA babalık testi başvurusu kabul edebilmemiz için, çocuğun resmi babasının ya da resmi annesinin, ikisinden birinin, DNA testi çalışılmasına yasalar gereği onay vermesi gerekmektedir. Laboratuvarımıza geldiğiniz de kimliklerinizin yanınız da olması gerekmektedir. Bazı durumlar da kimliğinize ek olarak, vukuatlı nüfus kayıt örneği, doğum raporu gibi ek belgeleri ibra etmeniz gerekebilir. Resmi bir evliliğin olmadığı ya da boşanma gibi durumlar, az önce bahsettiğimiz evrakları yanınız da getirmeniz gerekmektedir.

Numune Şartları:

DNA babalık testi için, kan ya da yanak içi tükürük örneklerini kullanmaktayız. Hiçbir şekilde dışarıdan numune kabulümüz yoktur. Lütfen bu konuda ısrar etmemenizi rica ederiz. Numune alımı, laboratuvarımızdaki uzman hemşireler tarafından yapılmaktadır. Bebeklerden kan alımın zor olması ve ya başvuruda bulunan kişilerin, iz olmasını istememesi gibi ve kolaylık açısından, yanak içi tükürük örneği alınması tercih edilebilir.

DNA Testi Nasıl Yapılır?

Baba adayı ve çocuktan alınan numune örneklerinden, genetik laboratuvarlarına özel yöntemler ile DNA izolasyon işlemi gerçekleştirilerek kişilere ait DNA’lar elde edilmektedir. Elde edilen DNA ile uyumlu olması gereken, ortak gen bölgelerinin karşılaştırılması yapılarak, baba adayının, çocuğun gerçek babası olup olmadığının sonucuna varılmaktadır.

Genetik tanı merkezimiz de, babalık testi 21 FBI DNA markırı kullanılarak çalışılmaktadır. Babalık testi hakkında daha detaylı bilgi almak için lütfen tıklayınız.