Laboratuvarımızda covid testleri yapılmamaktadır.
ONLINE RANDEVU FORMU
İsim Soyisim:
Telefon:
E-Posta:
Mesajınız:
CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLAR CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLAR

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

 

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar (CYBH) Nelerdir?

 

Cinsel yol ile bulaşabilen hastalıkları kısaca tablolandıracak olursak;

 

AIDS  (Acquired Immune Deficiency Syndrome; Edinilmiş Bağışıklık Eksikliği Sendromu)

 

Etken Virüs (Mikroorganizma): HIV, insanlarda bağışıklık sisteminin çökmesine neden olmaktadır. Hastalık belirti vermediği için, şüpheli durumlarda erken tanı ve tarama testlerine yönlenmek faydalı olacaktır.

 

Hepatit B (Sarılık)

 

Etken Virüs (Mikroorganizma): HBV, karaciğer iltihaplanması ve kanserine neden olmaktadır. Son zamanlardaki literatüre göre, HIV’ye göre daha enfeksiyöz olduğu gösterilmiştir.

 

Hepatit C (Sarılık)

 

Etken Virüs (Mikroorganizma): HCV, karaciğeri etkileyen bir virüs tipidir. Geç dönemde belirti verdiği için şüpheli ilişki durumunda teste yönlenmek faydalı olacaktır.

 

Serviks Kanseri, Siğil

 

Etken Virüs (Mikroorganizma): HPV (Human papillomavirus) (İnsan Papilloma Virüsserviks başta olmak üzere penis, vulva, vajina, anüs, ağız, orafarinks ve diğer mukozal bölgeleri de tutarak kansere neden olmaktadır.

 

Klamidya

 

Etken Virüs (Mikroorganizma): Chlamydia trachomatis, insan genital hücreleri içinde yaşayabilen patojen nedeniyle en sık rastlanan CYBH türünden biridir.

 

Gonore (Bel Soğukluğu)

 

Etken Virüs (Mikroorganizma): Neisseria gonorrhoeae, çok eşliliğin ana nedeni olduğu CYBH türüdür. Erkeklerde ileri evrede kısırlığa neden olabilmektedir.

 

Herpes Simpleks  (Genital Uçuk)

 

Etken Virüs (Mikroorganizma): Herpes simplex irüs tip-1 veya 2,virüs sinir hücrelerine yerleşerek bağışıklık sisteminin zayıfladığı durumlarda etkin hale geçmektedir.

 

Mikoplazma Genitalyum

 

Etken Virüs (Mikroorganizma): Mycoplasma genitalium, bağışıklık sistemin zayıfladığı durumlarda hastalığa neden olan mikroorganizmanın etkinliği artmaktadır.

 

Sifiliz (Frengi)

 

Etken Virüs (Mikroorganizma): Treponema pallidum, cinsel yol ile bulaşabilmesine ek olarak, doğumda anneden bebeğe de bulaşabilmektedir.

 

Son olarak cinsel yolla bulaşan hastalıklardan bir tanesi de Ureaplazma urealitikum.

 

Eğer şüpheli bir cinsel ilişkili geçirdiğinizi düşünüyorsanız, aklınızı kurcalayan soruların yanıtını CYBH testleri cevaplayacaktır. Bu testler her bir CYBH testi için ayrı ayrı da çalışılabiliyorken hepsi bir paket içinde de yapılabilmektedir. En doğru şekilde sorularınızın yanıtı, CYBH testleri sayesinde ortaya çıkabilmektedir. Bu sayede de, tedavi planlamanızın etkin şekilde yapılmasına olanak sağlanmaktadır.

 

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nasıl Bulaşır?

 

Hastalıkların bir kısmı vajinal, anal veya oral yol ile bulaşabilirken, bazıları kan yolu ile bulaşabilmektedir. Cinsel ilişki esnasında ortaya çıkan kan, semen ya da vajinal sıvılarda taşınan mikroorganizmalar nedeniyle oluşabilmektedir. Bir kısmı da doğum sırasında anneden bebeğine bulaşabilir.

 

Cinsel açıdan aktif tüm kişiler CYBH için risk altındadır. Çok eşlilik, eşlerin tümünde hastalık görülme riskini artırmaktadır. Korunmasız olarak cinsel ilişki yaşanması, eşlerden herhangi birinin cinsel ilişki yoluyla bulaşmış bir hastalığa sahip olması ya da önceden cinsel yol ile bulaşmış hastalıklardan herhangi birinin geçirmesi ve iyileşmesi de önemli bir faktördür. Çünkü, bu bireylerin farklı CYBH hastalıklarına yakalanma riski sağlıklı bireylere göre daha yüksektir. CYBH’a neden olabilen farklı mikroorganizma türleri bir arada taşınabilmektedir.

 

Risk faktörleri en aza indirgenerek, CYBH’a yakalanma ihtimalleri azaltılabilmektedir. Bireylerin kendi başlarına alabilecekleri önlemlere ek olarak düzenli olarak yaptıracakları kontrol testleri ile hastalıkların önüne geçebilirler.

 

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Belirtileri

 

Cinsel yol ile bulaşan hastalıkları taşıyanlarda erken dönemde belirtiler gözlenememektedir. CYBH’a sahip bireylerin, sağlıklı olanlardan ayırt edilmesi mümkün olmayacağından,  cinsel ilişkide bulanacakları kişilere hastalık bulaştırmaları muhtemel bir sonuç olacaktır. Fakat genital organlarında (vajinal, penis akıntısı veya kanama, bel ağrısı, idrarda yanma veya acı, ateş, rektum ağrısı, akıntısı veya kızarması; mide bulantısı; kalp hastalığı; cinsel organ üzerinde, çevresinde uçuk ve bu uçukların kendini tekrarlaması; cinsel ilişki esnasında ağrı; testislerin şişmesi ve ağrıması; mestrüel dönemler arasında kanama) belirti gösteren bireylerin gerekli testleri yaptırarak tanı konulması sağlanarak, tedavi başlatılabilmektedir.

 

Bir diğer önemli bir bulaşma yolu da şırınga yolu ile uyuşturucu madde kullanılmasıdır. CYBH’a sahip bireyler arasında şırıngaların paylaşılması durumunda risk önemli ölçüde arttırmaktadır.

 

CYBH’a neden olan virüs/mikroorganizmanın özelliklerine göre bazı belirtiler erken dönemde, bazıları hastalığın gelişimi sürecinde ya da bir kısmı geç dönemde gözlenebilmektedir.

 

Cinsel yolla bulaşan hastalık testleri için tıklayınız.