Laboratuvarımızda covid testleri yapılmamaktadır.
ONLINE RANDEVU FORMU
İsim Soyisim:
Telefon:
E-Posta:
Mesajınız:
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir? Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar, Belirtileri ve Etkileri

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar büyük birer tehlikeyken, aslında gereken özen gösterilmediğinden, günden güne daha da büyük bir tehlike haline geliyor. Bu tür hastalıkların özellikleri, sebepleri ve de tedavi yöntemleri, daha fazla bilinirlik kazanmalı ve insanların bu anlamda bilinçlenmesi sağlanmalıdır. Bu sayede cinsel hastalıklar birer tehlike olmaktan çıkabilir ve insan sağlığı için önemli bir aşama kat edilmiş olur. En basitinden bu hastalıklara karşı korunma yöntemleri bilinirlik kazanmalı ve küçük büyük herkes, kendini cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı daha bilinçli kılmalıdır.

Cinsel yolla bulaşabilen ve büyük tehlike arz eden hastalıklardan kısaca bahsedecek olursak, şöyle bir liste ile bu hastalıkları sayabiliriz; Gonore (Bel Soğukluğu), Sifiliz (Frengi), Şankroid (Yumuşak Çıban), Klamidya, Trichomonas, Herpes (Genital uçuk), üreme organı siğilleri ve deri kabarıklıkları, Hepatit B, HIV – AIDS. Bu hastalıkların kimisi büyük bir ciddiyet taşırken, kimisi basit tedaviler ile ortadan kaldırılabilir. Ancak bu tür hastalıkların hayatı tehdit edebilme ihtimali korkutmaktadır ve korunma yollarına büyük önem gösterilmektedir. Kısaca bu hastalıklardan bahsetmek gerekirse, HIV virüsü ile bulaşan AIDS hastalığı en çok korkutan cinsel hastalıktır. Cinsel yolla bulaşan virüs, HIV taşıyan kan ile ya da kana temas etmiş araçlar ile insan vücuduna nüfuz edebilmektedir. Anneden bebeğe geçmesi de hamilelikte, doğum sırasında ya da emzirme döneminde gerçekleşebilir. HIV virüsü vücuda girdikten 5 – 10 yıl sonra dahi ortaya çıkabildiğinden sinsi olduğu söylenebilir. Üstelik bugün bir tedavisinin mevcut olmaması korkutucu olmasının temel sebebidir. HIV virüsü, vücudun mikroplar ile mücadele etme sistemini bozarak, hastalıklara daha açık hale gelmesini sağlar. Bununla birlikte, başka hastalıkları da beraberinde getirir. Bu noktada AIDS’in ölümcül bir hastalık olduğunu görmekteyiz. Bu virüs oral, vajinal ya da anal ilişki haline bulaşabildiği için, buna yönelik korunma yöntemleri tercih edilmelidir. Bunun dışında, kuaför ve berber gibi yerlerde kullanılan gereçler, bulaşmaya sebep olabileceğinden, seçici olunmalıdır.

HIV virüsünden sonra en tehlikeli olarak kabul edilen Hepatit C ise ciddi sonuçları ile korku salıyor. Büyük oranda kan yolu ile bulaşan Hepatit C, Siroz ve Karaciğer kanserine kadar farklı hastalıkları beraberinde getirebilmekte. Göz ve ciltte sararma, eklem ağrısı, idrar renginde koyulaşma, bulantı, kusma ve iştahsızlık gibi belirtiler ile ortaya çıkan Hepatit C, bulaştıktan sonra 6 – 7 hafta içerisinde belirti gösterir. Hastalığa karşı çeşitli tedaviler uygulanabilse de teşhis zamanı ve sürekli kontrol büyük önem taşır. Alkol bu süreçte kesinlikle tüketilmemeli ve hekim kontrolü de aksatılmamalıdır.

Hepatit B, yine ciddi kabul edilen cinsel hastalıklardan bir diğeridir. Su ve besinler ile birlikte insana bulaşan Hepatit B türlerinin varlığının yanında bir de hem kan ile hem de cinsel yol ile bulaşan Hepatit B çeşitleri vardır ve tedavisi olmadığı için tespit edildiği anda kontrol altına alınmalıdır. Karaciğere tesir eden ve ciddi sonuçlar doğurabilen hastalık, karaciğer iltihabı, siroz, kanser ve dolayısıyla ölüme kadar sebebiyet verebiliyor.

Bel soğukluğu adı verilen cinsel hastalık ise tedavisi kolay olmakla birlikte, teşhis edilene kadar tehdit eden bir hastalık türüdür. Erkeklerde sık ve yanmalı idrar ile kendini belli ederken, kadınlarda akıntı, adet düzensizliği ve sık idrara çıkma ile belirti verebilir. Yeni doğan bebeklerde, körlük ve zatürre gibi ciddi durumlar ortaya çıkarabildiğinden korkutucudur. Genellikle hastalık bulaştıktan 2 – 3 hafta sonra ilk belirtilerini verir. Belirtilerin tespiti ile birlikte, tedavi süreci kolay olduğundan korkulmaması gerekir.

Son olarak bahsedeceğimiz Sifiliz yani Frengi ise bütün vücuda etki eden, erken fark edildiğinde ise tedavi dahi edilebilen bir hastalıktır. Tedavi edilmediğinde ise kontrolden çıkarak, sinir sistemine zarar verebilir, körlüğe ve sağırlığa yol açabilir ve kalp hastalıklarına sebep olabilir. Kısacası ciddi sonuçlar verebilecek bir hastalıktır. Vücudun çeşitli noktalarında tümör oluşumunu tetikleyerek, kişiyi ölüme kadar götürebilir. Sonuç olarak görüyoruz ki cinsel yolla bulaşan hastalıklar, büyük oranda, sağlığı ciddi boyutta tehdit etme özelliğine sahiptir. Dolayısıyla, bu tür hastalıklardan korunmak ve bununla birlikte, teşhisinde geç kalmamak çok önemlidir.