Laboratuvarımızda covid testleri yapılmamaktadır.
ONLINE RANDEVU FORMU
İsim Soyisim:
Telefon:
E-Posta:
Mesajınız:
CA 125 TESTİ NEDİR? NİÇİN YAPILIR? CA 125 TESTİ NEDİR? NİÇİN YAPILIR?

CA 125 Testi

CA 125 Testi

CA 125 Testi Nedir?

CA 125 ismi ingilizce de cancer (C) ve antigen (A) kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Kanda bulunan bir kanser antijenidir. Yumurtalık kanserin de tanı ve tedavi aşamasında kullanılır. Genellikle bir bayanın aile geçmişin de yumurtalık kanseri öyküsü varsa kendisinin de henüz bu hastalığa yakalanmamış olsa da yüksek riskli olarak kabul edilir ve doktor tarafından test önerilir ve takip edilir. Yumurtalık kanseri hakkındaki yazımızı okumak isterseniz lütfen tıklayınız. CA 125 testi bazı koşullarda yüksek çıktığından dolayı tek başına kesin tanı olarak kullanılmaz. CA 125 yüksek çıktığı bazı durumlar örnek olarak normal adet kanaması, diyertikülit ( bağırsak rahatsızlığı), miyomların olması, sigara tüketimi, endometriuoz, hamilelik, karaciğer sirozu ve pelvik enfeksiyonları gibi hastalıklarda yükselebilmektedir. 

CA 125 testi ne zaman istenir?

Yumurtalık kanseri tanı ve tedavi sürecinde tedaviye yanıtı öğrenmek amacı ile belli aralıklarla CA125 testi istenir. Tedavi bitiminde yine nüks edip etmediğini kontrol etmek amacı ile belli aralıklarla ölçülebilir.

CA 125’in normal değerleri nedir?

CA 125 düzeyi 35 U/mL’nin altında olması gerekir.

Test sonucu ne anlama gelir?

Tedavi aşamasın da CA 125 değerlerinin düşmesi kanserin tedavi ye olumlu yanıt verdiği anlamına gelir. Fakat CA 125 değerlerinin yükselmesi ve ya anı düzeyde kalması ise kanserin tedaviye yanıt vermediğini gösterir. Tedavi tamamlandıktan sonra ölçülen değerlerin yükselmesi kanserin nüks ettiğini gösterebilir.

2021 yılı CA 125 testi fiyatı için 0850 460 16 61 numaralı sabit hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.