Laboratuvarımızda covid testleri yapılmamaktadır.
ONLINE RANDEVU FORMU
İsim Soyisim:
Telefon:
E-Posta:
Mesajınız:
HIV VE AIDS BELİRTİLERİ NELERDİR? HIV VE AIDS BELİRTİLERİ NELERDİR?

HIV ve AIDS belirtileri nelerdir? HIV belirtileri ne zaman başlar? Her zaman ve herkeste belirti görülür mü?

AIDS Belirtileri

AIDS Belirtileri

 

Erken Dönem Belirtileri (HIV Belirtileri)

 

HIV belirtileri ne zaman başlar? Akut (kısa süreli) HIV Enfeksiyonu, HIV ile enfekte (bulaşma) olmuş kişilerin çoğunda enfeksiyondan  2-6 hafta sonrasında meydana gelen, kısa ve geçici  grip ve benzeri gibi ateşli hastalıklarının belirtilerinin geçirilmesidir. En sık görülen belirtilerin başında yüksek ateş, boğaz ağrısı, deride kızarıklık ve döküntüler gelmektedir. Yorgunluk, baş ağrısı, eklem ve kas ağrıları, bezeler diğer erken dönem belirtileridir. Sayılan bu belirtilerin görülmesi kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Hiç belirti görülmemesi ve ya da başka hastalıkların belirtileri ile karıştırılmaları olağan durumlardır. Yukarıdaki bahsi geçen belirtilerin bir kişide olması, HIV ile enfekte olduğunu asla ifade etmez. Eğer korunmasız, şüpheli bir cinsel ilişki sonrası, HIV ile enfekte olup olmadığınızı kesin olarak öğrenmek için laboratuvar testlerini yaptırmanız gerekmektedir. Virüsün erken dönemde tespit edilmesi, tedavi ve başkalarına yayılmasını önlemek açısından büyük önem arz etmektedir.

 

 

HIV PCR testi için tıklayınız.

 

 

HIV combo testi için tıklayınız.

 

 

AIDS Belirtileri Ne Zaman Başlar?

 

Virüs ile bulaş olduktan sonra, kandaki virüs mikarı giderek artarak aids hastalığının belirtilerinin görülmesine neden olmaktadır. Genel olarak bu zaman zarfı ortalama 8 ila 10 yıl arasında olmaktadır. Bu süre bazı vakalarda daha da uzun olabilmektedir.

 

AIDS Belirtileri Nelerdir?

 

Genel olarak bitkinlik ve yorgunluk hali, kısa zamanda ciddi kilo kaybı, gece terlemeleri, titreme, yüksek ateş ve dil de ve ağızda beyaz yaralar en çok görülen belirtilerdir.